Zakończenie warsztatów profilaktyczno- edukacyjnych
w klasach drugich.
W dniach 7.11.2017r. – 10.01.2018r. młodzież klas drugich uczestniczyła w warsztatach profilaktyczno –edukacyjnych na temat tolerancji, które prowadziły pani Ewa Murek-Szotko i pani Joanna Turos. W czasie zajęć uczniowie samodzielnie wypracowywali i poznawali wiele zagadnień dotyczących problemu tolerancji w relacjach międzyludzkich. Omawiano przyczyny postaw nietolerancyjnych i ich konsekwencje w relacjach koleżeńskich, a także w szerszym kontekście społecznym. Uświadamiano sobie, co tak naprawdę oznacza pojęcie tolerancji, powszechnie znane, lecz nie w pełni rozumiane. Młodzież podkreślała w czasie dyskusji, że każdy człowiek potrzebuje i ma prawo do tego, aby inni szanowali jego przekonania, poglądy, wyznanie religijne, pochodzenie społeczne, wygląd zewnętrzny czy styl bycia. Ostatnie zajęcia poświęcone były zagadnieniu zysków , jakie mamy dzięki różnicom między ludźmi. Uczniowie wypracowali swoje pomysły w formie plakatów. Wśród najczęściej wymienianych korzyści były: wzajemna pomoc, dzięki różnym zdolnościom, talentom, współpraca w zespole klasowym w realizacji wspólnych celów, bliskie relacje, dzięki uzupełnianiu się pod względem osobowości. Ważne okazały się też- wymiana przekonań, uczenie się od siebie. Jednomyślnie uznano, że dzięki różnicom świat jest barwny, dynamiczny, ciekawy, rozwojowy.
Na zakończenie warsztatów zostały wręczone przez pana dyrektora dyplomy i upominki uczennicom wyróżnionym w szkolnym konkursie: „Czy jesteś tolerancyjny?” Dyplomy otrzymały Diana Zawadzka i Klaudia Antolik za prace plastyczne oraz Julia Oliwińska za wiersz pt. „Jesteśmy silni”. Uczennice z klas drugich – Diana Zawadzka i Julia Oliwińska wykonały również projekt edukacyjny pod hasłem: „Bądź tolerancyjny”.
Zajęcia zostały pozytywnie ocenione przez młodzież jako ważne i potrzebne. Pozwoliły odkryć uczniom ich indywidualne cechy, zdolności i mocne strony.
Dziękuję uczniom za aktywność na zajęciach, ciekawe i trafne spostrzeżenia, myśli i poglądy dotyczące problematyki tolerancji. Wychowawcom dziękuję za życzliwą współpracę podczas realizacji warsztatów.
Zachęcam nas wszystkich , aby dostrzec w drugim człowieku (w klasie, w szkole, w rodzinie) różniącym się od nas – bogactwo, potencjał i jego wyjątkowość.
Joanna Turos