Historia Szkoły Podstawowej nr 3
Mówiąc o przeszłości „Trójki”, nie sposób zapomnieć, że już w okresie międzywojennym przy ulicy Repkowskiej pod numerem 12. mieściła się szkoła powszechna. Jednakże to w czasach powojennych rozpoczyna się właściwa historia Szkoły Podstawowej nr 3. Dzięki staraniom wielu Sokołowian 1 września 1962 roku oddano do użytku nowy budynek szkoły przy ulicy Repkowskiej 3. Warto też przypomnieć, że w początkach istnienia „Trójki” w tym samym budynku działało przedszkole.
Pierwszym kierownikiem tej placówki była Pani Wacława Ilczuk, która w czasie okupacji prowadziła komplety tajnego nauczania, brała udział w działaniach Armii Krajowej, organizując kolportaż tajnych gazetek. Współpracownicy zawsze podkreślali jej takt pedagogiczny, wychowankowie zaś wspominają ją z wielką sympatią. W „Trójce” pracowała 10 lat, z czego w latach 1962-64 pełniła funkcję kierownika.
1 IX 1964 roku stanowisko to objął Pan Stanisław Skład, który w zawodzie nauczyciela pracował od 1921 r. W czasie okupacji prowadził tajne nauczanie, współorganizował tajne gimnazjum w Sterdyni, prowadził też działalność konspiracyjną jako członek Armii Krajowej. To dzięki jego zaangażowaniu i staraniom szkoła została wyposażona w pomoce naukowe, biblioteka zaś zyskała wiele cennych publikacji. Ogrom pracy i serca włożył w zagospodarowanie terenu wokół szkoły – słynne róże, które przewijają się we wspomnieniach ówczesnych pracowników i uczniów. Pan Skład kierował szkołą przez 6 lat.
W roku 1970 dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 3 został Pan Henryk Sawicki. Lata siedemdziesiąte zapisały się na trwałe w pamięci uczniów i pracowników placówki, wtedy to bowiem podjęta została decyzja o wyborze patrona szkoły. Wysokie wyniki dydaktyczne i wychowawcze zdecydowały, że SP nr 3 przyjęła imię wybitnego uczonego – Mikołaja Kopernika. Uroczystość nadania imienia odbyła się 3 czerwca 1972 r., w roku poprzedzającym pięćsetlecie urodzin Wielkiego Polaka. Dzięki kronice szkoły, którą wówczas prowadzono, znamy przebieg uroczystości, na którą przybyło wielu zaproszonych gości, w tym przedstawiciele sokołowskich szkół.
Od września 1984 do 1998 roku dyrektorem szkoły był Pan Roman Lecyk. Dla nauczycieli zaczynających wtedy pracę był nie tylko zwierzchnikiem i pracodawcą, ale przede wszystkim opiekunem i mentorem. Pracował z pasją i oddaniem, troszczył się o każdą dziedzinę życia szkoły, o podnoszenie poziomu dydaktyczno-wychowawczego, potrafił też skutecznie motywować i dzięki temu wydobywał z ludzi to, co najlepsze. Dla uczniów był niezaprzeczalnym autorytetem. Zawsze wiedzieli, że mogą się zwrócić do Niego z każdą, choćby najbłahszą, sprawą. Lata osiemdziesiąte i dziewięćdziesiąte to też liczne sukcesy sportowe uczniów. Lista osiągnięć, ciągle uzupełniana, znajdowała się na tablicy informacyjnej i wielu marzyło, by znalazło się tam ich nazwisko. Trzeba też pamiętać, że uczniowie „Trójki” z powodzeniem brali udział w konkursach przedmiotowych i odnosili w nich sukcesy. Od września 1998 do lutego 1999 r. obowiązki dyrektora szkoły pełniła Pani Zofia Mazurek.
Kolejne lata przyniosły ogromne zmiany – od 1 IX 1999 r., w budynku przy Repkowskiej 3 istniały dwie szkoły: wygasająca Szkoła Podstawowa nr 3 im. M. Kopernika i Publiczne Gimnazjum nr 2. Szkołą podstawową kierował Pan Kazimierz Soszka, gimnazjum zaś Pan Jerzy Ostromecki. Ten stan utrzymywał się do czerwca roku 2004. Wśród licznych absolwentów „Trójki” znajdziemy przedstawicieli różnych zawodów. Są wśród nich lekarze, prawnicy, pracownicy naukowi, tłumacze, kierowcy, pracownicy biurowi, a nawet aktorka. Każdy wybrał własną drogę, której początkiem była nauka w „Trójce”.
Publiczne Gimnazjum nr 2 założono na mocy uchwały Rady Miejskiej z dn. 26 marca 1999 r. Początki szkoły były trudne zarówno dla uczniów, jak i dla nauczycieli. Powoli wszyscy uczyli się odnajdować w nowej rzeczywistości. I udało się dzięki szeregowi imprez, akcji i uroczystości. Warto tu wspomnieć o otrzęsinach dla pierwszoklasistów, zajęciach czy wycieczkach integracyjnych, rajdach, spotkaniach z ciekawymi ludźmi, różnorakich konkursach i zawodach sportowych. Uczniowie mogli się też pochwalić dobrymi wynikami w nauce.
Ważnym momentem w historii gimnazjum było otwarcie hali sportowej. Rozpoczęcie roku szkolnego 2006/2007 przebiegało już w nowym obiekcie. Wszyscy byli pod wrażeniem ogromnej przestrzeni, jaką zajmowała hala oraz jej wyposażeniem. Z tym wiąże się też utworzenie w gimnazjum klas sportowych. Ich uczennice, popularnie nazywane „Koszykarkami”, rozsławiły szkołę nie tylko w naszym mieście, ale i zagranicą. Zdobyły szereg tytułów mistrzowskich i medali.
W tym też czasie gimnazjum przygotowywało się do nadania imienia. Ówcześni uczniowie i pracownicy w plebiscycie wybrali na patrona Mikołaja Kopernika. Chciano w ten sposób podkreślić ciągłość tradycji, historii placówki przy ulicy Repkowskiej. Uroczystość nadania imienia odbyła się 17 grudnia 2008 r. Zaproszonych na uroczystość gości witał Pan Jerzy Ostromecki pełniący funkcję dyrektora szkoły nieprzerwanie od 1999 r. oraz vice dyrektor Pani Małgorzata Kozak.
Kolejne lata to kolejne roczniki uczniów, z których każdy wniósł coś nowego, ale też starał się kontynuować dobre wzorce. Szkoła bowiem stwarzała warunki do wszechstronnego rozwoju. Dzięki pracy własnej i nauczycieli, talentom i umiejętnościom uczniowie gimnazjum osiągali sukcesy na skalę krajową, m. in. w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”, Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Rosyjskiej „Bałałajka”. Dziś pierwsi absolwenci gimnazjum są już dorosłymi ludźmi. Część z nich została w Sokołowie, część rozjechała się po kraju i świecie. Każdy uczeń realizował własny pomysł na życie. Ważnym etapem, który pomógł im ukształtować osobowość i wytyczył kierunki rozwoju, była nauka w Publicznym Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika.
Rok 2017 przyniósł kolejne zmiany i chciałoby się powiedzieć, że historia zatoczyła koło. W budynku przy Repkowskiej mamy Szkołę Podstawową nr 3 z klasami gimnazjalnymi oraz oddziałami przedszkolnymi.